• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ozeluzman/
  • https://twitter.com/Ana - Baba Okulu
Videolar-Dersler
Hazırlayan ve Sunan:
Öğretmen- Fatih Adıyaman
FİİLER-2
Site Haritası
Eğitim Evi

Tüm Eğitim Siteleri


Öğretmen Platformu

E-Okul
Radyo & Sohbet
GÜNÜN SÖZÜ
Şans Oyunları
İdeal Kilo Hesaplama
Rüya Tabirleri
Müzik Videoları
Tv İzle & Rady Dinle
Topal Osman Filmi

Eğitim Haberleri    18.09.2019

BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR ÇİZELGESİ
1.  İlköğretim Haftası (Eylül ayının 3. haftası)
2.  Öğrenciler Günü (İlköğretim Haftasının son günü)
3.  Gaziler Günü (19 Eylül)
4.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü *
5.  Hayvanları Koruma Günü (4 Ekim)
6.  Ankara’nın başkent oluşu  (13 Ekim)
8.  Kızılay Haftası   (29 Ekim-4 Kasım)
9.  Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)
10.  Atatürk Haftası (10-16 Kasım)
11.  Dünya Diyabet Günü (14 Kasım)
12.  Afet Eğitimi Hazırlık Günü (12 Kasım)
13.  Dünya Çocuk Hakları Günü (20 Kasım)
14.  Ağız ve Diş Sağlığı Haftası (21-27 Kasım)
15.  Öğretmenler Günü (24 Kasım)
16.  Dünya Engelliler Günü (3 Aralık)
17.  Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi (5 Aralık)
18.  İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası (10 Aralık gününü içine alan hafta)
19.  Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)
20. Atatürk’ün Ankara’ya gelişi (27 Aralık)
21.  Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak ayının 2. haftası)
22.  Sivil Savunma Günü    (28 Şubat)
23.  Yeşilay Haftası (1 Mart gününü içine alan hafta)
24.  Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
25.  Bilim ve Teknoloji Haftası (8-14 Mart)
26.  İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü (12 Mart)
27.  Tüketiciyi Koruma Haftası(15-21 Mart)
28.  Şehitler Günü (18 Mart)
29.  Yaşlılar Haftası (18-24 Mart)
30.  Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta)
31.  Orman Haftası      (21-26 Mart)
32.  Dünya Tiyatrolar Günü (27 Mart)
33.  Kütüphaneler Haftası   (Mart ayının son pazartesi gününü içine alan hafta)
34.  Kanser Haftası (1 – 7 Nisan)
35.  Dünya Otizm Farkındalık Günü (2 Nisan)
36.  Dünya Sağlık Günün/Dünya Sağlık Haftası (7-13 Nisan)
37.  Turizm Haftası (15-22 Nisan)
38.  Kût’ül Amâre Zaferi (29 Nisan)
39.  Trafik ve İlkyardım Haftası (Mayıs ayının ilk haftası)
40.  Vakıflar Haftası (Mayıs ayının 2. haftası)
41.  Anneler Günü (Mayıs ayının 2 inci Pazarı)
42.  Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)
43.  Müzeler Haftası    (18-24 Mayıs)
44.  Etik Günü (25 Mayıs)
45.  İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
46.  Çevre Koruma Haftası (Haziran ayının 2. haftası)
47.  Babalar Günü (Haziran ayının 3 üncü pazarı)
48.  Bayramlar ve Atatürk Günleri ile Tarihî Günler (Gerçekleştiği tarihlerde)
* Ders yılının başladığı ikinci hafta içerisinde anma programları uygulanır.

2019-2020 belirli günler ve haftalar
(Yeni Yönetmeliğe Göre)

1 Eylül 2018 tarihli ve 30522 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren okullar için belirli gün ve haftalar yeniden belirlenmiştir.

Yeni yönetmelikle okullarda kutlanılması veya anılması gereken belirli gün ve haftalar 60 tanedir. Tüm bu belirli gün ve haftalar ile amaçlanan ise Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçlarına uygun etkinliklerin planlanmasıdır.

MEB Belirli Gün ve Haftalar, yeni yönetmelikle birlikte daha etkin kılınmak istenmektedir. Belirli gün ve haftalar ile ilgili faaliyetlere katılan öğrencilerin performansları veya ürünleri duyuru, dergi, gazete, duvar gazetesi, broşür, afiş, yıllık ve benzeri yayınlar olarak çıkarılabilir veya da okulun resmî internet sayfasında yayımlanabilir.

Yeni yönetmeliğe göre belirli gün ve haftalar içinde yer alan Mahallî Kurtuluş Günleri ve Atatürk Günleri ile Tarihî Günler gerçekleştiği tarihlerde anılacaktır.

Not: 2019-2020 Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi yazımızın sonunda yer almaktadır.

Bu Yazının İçindeki Başlıklar:

Belirli Gün ve Haftalar

Belirli Gün ve Haftalar, Millî Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim ve Orta öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde, tüm okullarda yapılması kararlaştırılmış kutlama ve anma günleridir. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için hazırlanmış belirli gün ve haftalar aşağıda yer almaktadır. Bu belirli gün ve haftalar listesi 2 Eylül 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenmiştir.

İlköğretim Haftası

İlköğretim Haftası, eylül aynın üçüncü haftasında (okulların açıldığı ilk hafta) kutlanır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın televizyon ve radyo konuşmasıyla açılır. Okuma-yazma bilmenin ne kadar önemi bir şey olduğundan bahsedilir. Bir hafta boyunca bilginin önemi, bilginin topluma ve bilginin bireye kattıkları üzerinde durulur.

Öğrenciler Günü

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Öğrenciler Günü, Türkiye’ye özel değil, uluslararası bir gündür. Her kasım ayının on yedinci günüdür. Yani İlköğretim Haftasının son günüdür. Öğrenci eğitimini iyileştirmek üzerine çalışmalar yapılır. Bu çalışmalara öğrenciler de katılır ve onlarında görüşleri alınır.

Gaziler Günü

Gaziler Günü, Eylül ayının on dokuzuncu gününde kutlanır. 13 Eylül Sakarya Zaferi’nin ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” ve “Gazi” unvanları verilmiştir. Ülkemizde 19 Eylül, Gaziler Günü olarak anılmaktadır. 24 Ağustos 2003 tarihinde düzenlenen yönetmeliğe göre uygulanmaktadır.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

15 Temmuz hain darbe girişimi gününde askerlerin önüne cesurca atlayıp milletimizi kurtaran her şehidi andığımız, demokrasiyi andığımız, halk olarak birlik olup, hepimiziz ortak noktası olan milliyetimizi kurtardığımız gündür. Eğitim öğretim yılının 2. haftasında anma törenleri ve uygulamaları başlar.

Dünya Okul Sütü Günü

Dünya Okul Sütü Günü, her eylül ayının yirmi sekizinci gününde kutlanır. Bu günde insanları ve özellikle öğrencileri, süt ve süt ürünlerine teşvik etme amacıyla konuşmalar ve bazı uygulamalar yapılır. Genel olarak sütün ve laktozun faydalarından bahsedilir.

Mevlid-i Nebî Haftası

Mevlid-i Nebi Haftası’nın tarihini her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı beliler. Bu hafta sadece İslam dinine mensup bireyler tarafından kutlanır. Kur’an-ı Kerim’e göre son peygamber olan Hz. Muhammed’in doğum haftası olup kutsal bir hafta olarak kabul edilir.

Hayvanları Koruma Günü

Hayvanları Koruma Günü, her ekim ayının dördüncü günü olarak belirlenmiştir. Bu günde yaşamamız için gerekli olan “doğa” ve “hayvan” figürlerine dikkat çekilerek, önemleri vurgulanır. Hayvanları ve doğayı korumak için neler yapabileceğimize neler yapabileceğimizden bahsedilir.

Ahilik Kültürü Haftası

Ahilik Kültürü Haftası, her ekim ayının sekiz ve on ikinci günleri arasında kutlanır. “Ahi” bu kelimenin köküdür ve “kardeşlik” anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Anadolu’nun ticaretindeki dürüstlüğünde en önemli simgelerinde yer alan ahilik kültürü bu haftada anılmaktadır.

Birleşmiş Milletler Günü

Birleşmiş Milletler günü her ekim ayının yirmi dördüncü günü olarak belirlenmiştir. 24 Ekim 1945 tarihinde açılmış olan bu örgüt, 176 üyesi tarafından bu günü her yıl kutlamaktadır. Bu gün de genel olarak Birleşmiş Milletlerin neler yaptığından ve amaçlarının neler olduklarından bahsedilmektedir.

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim, Türkiye için çok önemli bir gündür. 29 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde saltanata ve Osmanlı İmparatorluğu’na son verilip Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir. O günden beri 29 Ekim tarihini Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanır. Törenler düzenlenir, balolar yapılır, önemli konuşmalar verilir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni (2019-2020) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kızılay Haftası

Kızılay Haftası, 29 Ekim günü başlar 4 Kasım günü sona erer. Bu haftada, Kızılay’ın önemli faaliyetlerinden, insanlar için neden önemli olduğundan ve Kızılay’a nasıl yardımcı olabileceğimizden bahsedilir.

Organ Bağışı ve Nakli Haftası

Kasım ayının her üçüncü günüde başlayıp, dokuzuncu gününde biten haftası, Organ Bağışı ve Nakli Haftası olarak belirlenmiştir. Bu haftada organ bağışı ve naklinin önemimden ve hangi koşullarda verilebileceğinden bahsedilir.

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası, 2 ve 8 Kasım arası olarak belirlenmiştir. Bu haftada lösemili çocuklara dikkat çekilir ve yardıma ihtiyaçları oldukları hatırlatılır.

Atatürk Haftası

Atatürk Haftası, her yıl kasım ayının 10 ile 16. günleri arasında anılır. Atatürk’ün önemi, Türk toplumu için yaptıkları ve hayatından bahsedilir.

10 Kasım ise Atatürk’ün ölüm yıl dönümüdür. Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde bu dünyaya veda etmiştir. Bu gün ulu önder Mustafa Kemal Atatürk için bir dakika saygı duruşunda durulur, İstiklal Marşı okunarak devam edilir. Gazi Mustafa Kemal’in mezarı Anıtkabir ziyaret edilebilir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Töreni (10 Kasım 2019) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dünya Diyabet Günü

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Dünya Diyabet Günü, kasım ayının on dördüncü günü olarak belirlenmiştir. Bu günde diyabet hastalığına dikkat çekilir. Yaş fark etmeksizin herkeste görülebileceği, belirtileri ve önlemlerinden bahsedilir.

Afet Eğitimi Hazırlık Günü

Afet Eğitimi Hazırlık Günü, kasım ayının on ikinci günü olarak kararlaştırılmıştır. Bu günde her türlü afet hakkında bilgilendirici konuşmalar yapılır. Tatbikatlar yapılır, gösteriler gösterilir.

Dünya Felsefe Günü

Dünya Felsefe Günü, her kasım ayının üçüncü perşembe günü olarak belirlenmiştir. Ancak son yıllarda 20 Kasım olarak tarihi güncellenmiştir. Ülkemizde 2002 yılından beri kutlanan bu gün, UNESCO tarafından belirlenmiştir. Bu günde, felsefenin toplumdaki barış üzerindeki etkileri ele alınır.

Dünya Çocuk Hakları Günü

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Dünya Çocuk hakları Günü, 20 Kasım tarihinde kutlanır. Bu günde çocukların uğradığı hak ihlallerine dikkat çekilir. 1989’da Birleşmiş Milletler tarafından kararlaştırılmıştır.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası, kasım ayının 21 ile 27. günleri arası olarak belirlenmiştir. Bu haftada ağız ve diş hastalıklarının önemine dikkat çekilir. Bazı okullara diş hekimleri uğrar ve çocukların dişlerini kontrol ederler.

Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü, her kasım ayının yirmi dördüncü günü olarak belirlenmiştir. Bu gün öğretmenlik yapan kimselerin onurlandırılması için belirlenmiştir. 24 Kasım 1928 tarihinde Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu unvanı kabul ediş günüdür.

Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü, her yıl aralık ayının üçüncü günüdür. Bu günde engelli vatandaşlarımıza, onların yaşadıkları zorluklara ve onlara nasıl yardım edebileceğimize dikkat çekilir.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye kadın vatandaşlarına seçme ve seçilme hakkını tanımıştır. Böylelikle Türkiye’de bu hak birçok Avrupa ülkesinden önce verilmiştir.

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası, her yıl 10 Aralık gününü içine alan hafta olarak kabul edilmiştir. Bu haftada insan hakları tüm insanlara tekrar hatırlatır ve demokrasinin ulusal egemenlik için ne kadar önemli olduğu vurgulanır.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası

Bu hafta, 12 ve 18 Aralık günleri arasında yer alır. Genel anlamda neden tutum yapmamız gerektiğini, nasıl yapabileceğimizden, yatırımın öneminden ve Türk mallarını tüketmemizin faydalarından bahsedilip buna yönelik çalışmalar yapılır.

Enerji Tasarrufu Haftası

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Enerji Tasarrufu Haftası, ocak ayının ikinci haftasıdır. Bu haftada enerji tasarrufunu neden yapmalıyız, nasıl yapabiliriz, yaparsak faydaları ne olur şeklindeki sorulara cevap verilir.

Vergi Haftası

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Vergi Haftası, şubat ayının son haftasıdır. Bu haftada, insanlara vergiyi neden verdiklerini, vermelerinin faydalarını, bu faaliyetin neden bir vatani görev olduğundan bahsedilir.

Sivil Savunma Günü

Belirli gün ve haftalar içinde yer alan Sivil Savunma Günü, şubatın yirmi sekizinci günü olarak belirlenmiştir. Bu günde sivil savunmanın tanımından, öneminden, askerliğin neden vatani bir görev olduğundan bahsedilir.

Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası, 1 Mart gününü içine alan hafta olarak belirlenmiştir. Bu haftada alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeleri neden kullanmamamız gerektiğinden, bu gibi şeylerin kötülüklerinden bahsedilir.
ALINTI HABER: http://www.milliyet.com.tr/milli-egitim-bakani-yeni-mufredati-siyaset-2486709/
Milli Eğitim Bakanı yeni müfredatı açıkladı

Milli Eğitim Bakanlı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim dönemi için yeni müfredatı açıkladı.Yapılan saha çalışmalarına ve anketlere 100 bine yakın öğretmen ve velinin katıldığını söyleyen Bakan Yılmaz, "İlk olarak  2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak" dedi.

Milli eğitim Bakanlığı'nın (MEB), yeni müfredat ile ilgili çalışmaları tamamladı.Bakan Yılmaz, güncellenen öğretim programlarının tanıtımına ilişkin basın toplantısında konuştu.  Bakan Yılmaz'ın konuşması MEB'in Twitter hesabı üzerinden de anında  aktarıldı. " Gelecek nesillerin daha donanımlı olabilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğurmuştur" ifadesini kullanan  Bakan İsmet Yılmaz,  "İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise  düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak  üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat  yenilendi" dedi.

Bakan Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Müfredat; öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendi. İlk olarak  2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya  konulacaktır. Ocak 2018'e kadar programlarla ilgili olarak sahadaki  uygulamalarımız üzerinden izleme ve değerlendirme çalışmalası yapacağız.  Haziran 2018'e kadar değiştirilen müfredatların eğitim araç gereçlerini,  ölçme araçlarını hazırlayacağız. Eylül ayından itibaren, okullarımızın  açılmasıyla birlikte, bütün öğretmenlerimizin ve velilerimize programların  ayrıntılı olarak tanıtılacağı toplantılar düzenlenecek. Bu hazırlıklarımızla,  2018-2019 eğitim öğretim yılına tüm sınıflarda ve tüm derslerde yeni  müfredat ile eğitim öğretim  sürecimize istikrarlı ve çok daha ğüçlü  yeni ve yenilikçi bir şekilde devam edeceğiz.

BEDEN EĞİTİM DERSİNİN ADI DEĞİŞTİ .

İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, İHL'lerde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı müfredat yenilenmiştir.Yenilenen müfredatların  sade ve anlaşılır olması ön planda tutulmuştur.Beden eğitimi dersinin adı, beden eğitimi ve spor olarak değiştirildi.Öğrencilere kazandırılması hedeflenen yeterlilik ve beceriler belirlenirken derslerin tabiatı dikkate alınmıştır.

Müfredatların giriş bölümüne 'değerler eğitimi' başlığı altında bir bölüm eklenmiştir.Müfredatlar yenilenirken farklı kültür ve  medeniyet havzalarının katkıları belirginleştirilmeye çalışılmıştır. Yenilenen müfredatlarda  sadeleştirme ve içerik yoğunluğunun azaltılması ön planda tutulmuştur.Müfredat uygulanırken her türlü farklılığı kapsayıcı ve hassasiyeti koruyucu olmaya odaklanılmıştır. Yapılan saha çalışmalarına ve anketlere 100 bine yakın öğretmen ve veli katıldı.Bu müfredat, şu ana kadar yapılmış en demokratik, en katılımcı, en çoğulcu müfredattır. Eğitimde kalite, bizim değişmez hedefimizdir.15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak.

EVRİM KONUSU BİR ÜST ÖĞRETİM KURUMUNA BIRAKILDI 

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, evrim teorisi konusunun müfredattan çıkarılıp çıkarılmadığı ile ilgili sorulan soru üzerine şunları söyledi: "Orta öğretim düzeyinde her dersin kendi bilimsel gelişimi çerçevesinde öğrencilerin seviyelerine uygun olarak kuramlara yer verilmektedir. Örneğin fizik, kimya, biyoloji ve matematik öğretim programlarına Avogadro yasası, Kosinüs teoremi gibi yasa, teorem, ilke ve deneyler doğrudan yer almaktadır. Öğretim programımızla kısmen ilgili olan yasa, teorem ve ilkeler de gerektiği kadarıyla yer almaktadır. Ancak hem öğrenci seviyesinin üzerinde olmasından hem de öğretim programlarımızın kapsamıyla doğrudan ilgisi bulunmadığından Moore Yasası, Sadık Evren Teoremi, Huygens ilkesi gibi yasa, teorem ve ilkeler öğretim programlarımızda yer almamaktadır. Bu noktada program değiştirmede temel ilkemiz seviyeyi gözetmek hususunun en genel şekliyle gerektiği kadar ve gerektikçe şeklinde özetleyebiliriz. Bu ilke ve anlayış gereği çeşitli kuramlara ve yasalara bilim, teknoloji ve günlük yaşama yansımaları kadarıyla yer verilmiştir. Evrim kuramının bir kuram teori olarak açık, sade ve rahat bir şekilde anlaşılması için öğrencilerin bir felsefi alt yapıya sahip olması gerekir. Bizim yeni öğretim programlarımızda getirmiş olduğumuz 10'uncu sınıf felsefe dersi akıl yürütme becerilerini gençliklerimize kazandırma amacına matuftur. Bu beceriler kazandırıldıktan sonra 11'inci sınıf felsefe dersinde ontoloji konusu tarihi gelişim içinde verilecektir. Doğal olarak bu gelişimin duraklarından biri olan evrimin yanı sıra diğer ontolojik ve kozmolojik görüşler de verilecektir. Açıkça görülmesi için felsefe 10 ve 11. öğretim programlarımızın incelenmesi yeterlidir. Biz evrim konusuna bir seviyelendirme, öğrenci gelişim düzenleme, uyumlandırma ve disiplinler arası bir yaklaşım getirdik. Sadece evrim konusunu da çıkarmadık yani bir üst öğretim kurumunun konusu olduğu için. Biyoloji öğretim programı içerisinde bulunan hayatın başlangıcı ve evrim konu itibariyle öğrencilerin gelişimleri itibariyle seviye üstü olduğu için bir üst öğretim kurumuna bırakılmıştır. Dolayısıyla ilim ne söylüyorsa biz onun gereğini yerine getiriyoruz herhangi bir tarafta yer almaksızın"

'ATATÜRKLE İLGİLİ ÇIKARILAN KONU YOK'
Bakan Yılmaz, bir gazetecinin, "Zorunlu din dersi müfredatı ‘daha sonra askıya çıkacak’ demiştiniz akıbeti ne? Atatürk ilkeleri ile ilgili de bir tartışma olmuştu, eleştirilerle ilgili bir değişikliğe gidildi mi? soruları üzerine ise şunları dile getirdi: "Zorunlu din dersinin açıklamasını önümüzdeki hafta yapacağız. Bir haftalık bir süre vereceğiz, katılımın en yüksek seviyede olmasını istiyoruz. Bütün görüşleri aldıktan sonra yetiştirebilirsek ki biz yetiştirebileceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki Eylül öğretim yılında yeni müfredatla başlayacak. Önümüzdeki hafta ilana çıkıyoruz, bir hafta içinde görüşleri alacağız. Gelen talepleri mutlaka dikkate aldık ve hepsi yansıtıldı. Milli mücadelenin önderi ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün getirdiği fikirlerine, tam bağımsız mili mücadelenin milletimize açtığı ufkun, getirdiği fikri gelişimin gereklerine öğretim programlarımızda açıkça yer verdik. Milli mücadelenin ve tam bağımsızlığın önemi programlarımızda her fırsatta vurgulanmıştır. Bakanlığımız tarafından yenileme çalışması tamamlanan öğretim programlarının temelinde bilimsellik, çağdaşlık, akılcılık, ilericilik, millilik nitelikleri vardır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren temel eksen olarak kabul edilen bu temel bizim eğitim anlayışımızın da temelidir. Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşunda eğitim konusunda gösterdiği amaçlar eğitim bilimleri ve derslerinin içinde yer aldığı ilgili bilim alanlarının da geldiği noktalar dikkate alınarak ifade edilmiştir. Atatürk’ün, Atatürkçülük, Atatürk İlke ve İnkılaplarının hepsinin öğrenilmesini istiyoruz. Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, inkılapçılık, ekonomi alanında, sağlık alanında, hukuk alanında, toplumsal alanda, eğitim-kültür alanında her alanda Atatürk’ün katkıları istenir. Atatürk ile ilgili kazanılması, öğrenilmesi gerekirken çıkarılan hiçbir konu yoktur. Gerçek Atatürkçülük, Atatürk’ün kurmuş olduğu bu Cumhuriyeti güçlendirmekten geçer. Eğer Türkiye’yi siz borç alan bir ülke durumuna getiriyorsanız Atatürkçülükten bahsettiğinizde doğru bir şey yapmış olmuyorsunuz. Eğer Türkiye yardım alan bir ülkeyse siz o zaman Atatürk’ü anlamamışsınız demektir. Şimdi Türkiye’nin yardım aldığını söyleyen var mı? Aksine milli gelirine oranla en fazla yardım eden ülkelerden birisiyiz. Dolayısıyla Türkiye’yi güçlü kılarsanız siz en büyük Atatürk’ün yolunda ilerliyorsunuz. Eğer Türkiye’yi muhtaç hale getirirseniz o zaman sözde Atatürkçü olursunuz. Biz  sözde değil özde Türkiye Cumhuriyetini güçlendirmek için çalışıyoruz" 

PİLOT İLLERDE İNGİLZCE DERSİ...
  Bakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının bu yıl 6 okulda yoğunlaştırılmış İngilizce dersi vereceği pilot uygulama ilgili de şu bilgileri aktardı: "Bizim evlatlarımıza mutlaka bir yabancı dilde bir beceri kazandırmamız lazım. Yani bir yabancı dilde okuyup anlaması, kendi düşüncesini ifade edebilmesini istiyoruz. Onun içerisinde de programlarımızı güncelleştirdik. Bu güncelleştirmede de seçilmiş derslerle birlikte yaklaşık 18 saate kadar ders alınabilir. Ancak pilot illerden başlıyoruz. Eğer bu pilot illerde başarılı olursak, bir netice alırsak yaygınlaştıracağız ama mutlaka yapacağız. O programı bütün Türkiye'ye yaydığınızda bizim İngilizce öğretmenine ihtiyacımız olacak. Şu anda atanmak üzere bekleyen İngilizce öğretmen adaylarının hepsini alsak dahi bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Mevcut İngilizce öğretmenlerimizin hizmet içi eğitiminin arttırılması lazım. Hepsini alsak dahi yine ihtiyacımız var. O halde Türkiye’de İngilizce eğitimi veren kurslar dahil, üniversiteler dahil ve diğer okullar dahil bir işbirliği yapılması lazım. Dolayısıyla da önümüzdeki dönemde pilot illerde başlayacak o pilot illerden alacağımız sonuca göre de yabancı dil eğitimini Türkiye’nin tamamında gerçekleştireceğiz. Pilot okullarda zorunlu derslerin yanı sıra toplam 15 saat yabancı dil dersi verilecektir. Uygulama sürecinde öğretmen eğitimleri, ölçme değerlendirme sistemini yeniden yapılandırılması ve izleme değerlendirme çalışmaları da bulunacaktır. Pilot okulların belirlenmesi amacıyla 81 ilden belli kriterlere göre uygulamayı yapacak okulların listesi şu an için 681 olarak belirlendi. Yaklaşık öğrenci sayısı da 220 bine yakın. İnşallah bu uygulama başarılı olduğunda diğer okullara da yansıtacağız."

TEOG'DA 6 İLE 8 SORU AÇIK UÇLU OLACAK!

 Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 yılında TEOG sınavında açık uçlu soru sorup sormayacağına ilişkin de Bakan Yılmaz, "Önümüzdeki TEOG sınavından başlamak üzere 6 ile 8 arasında bir açık uçlu soruyu öğrencilerimize sormayı istiyoruz. Bu sorduğumuz soruların çok net şekilde ölçülebilir olmasına önem veriyoruz. Herhangi bir tartışmaya ve ihtilafa gerek kalmaksızın, kişisel yorum içermeyecek ancak verilen bilgileri yorumlayıp analiz ederek soruları cevaplayabilecek açık uçlu soruların sorulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü biz eğitimin kalitesinin arttırılmasını istiyoruz. Eğitimde kalite bizim değişmez hedefimizdir. Elbette bu sorular objektif puanlanabilen sorulardan oluşacaktır. Sorular iki puanlayıcı tarafından puanlanacak ve farklı puanlanan sorular bir üst değerlendirici tarafından tekrar değerlendirilecektir. Örnek açık uçlu sorular bu yıl eylül ayından itibaren kazanım kavrama testleriyle birlikte de yayınlanacaktır. Bundan sonra yapılacak ilk TEOG sınavında 6 ile 8 arasında bir sorunun açık uçlu soru olmasını öngörüyoruz" açıklamasını yaptı.

15 TEMMUZ KİTAPLARDA OLACAK

 Yeni müfredatta ‘cihat’ konusuna ve 15 Temmuz konusuna yer verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Yılmaz, "Cihat bizim dinimizde bir unsur. Milli Eğitim Bakanlığının görevi; her kavramı hakkıyla, olduğu gibi doğru olarak öğretmektir. Yanlış olarak algılanan, öğretilmiş olan şeyleri düzeltmek de bizim vazifemizdir. Bu kapsamdan yola çıkarak fıkıh dersinde ve temel dini bilgilerde cihat var. Cihatın gerçek anlamı, ülkemizi sevmektir, atanımızı sevmektir, milli birlik ve beraberliğe hizmet etmek için her ne gerekiyorsa o konuda varlık göstermektir. Cihadın ne olduğunun ve ne olmadığının öğretilmesinin bizim Bakanlığımızın asli görevleri arasında olduğu için de var. Bundan rahatsız olmaya gerek yok aksine biz bunu vermeseydik toplumdan talep gelmesi lazımdı. Dolayısıyla biz cihat kavramının ne olduğunu ve ne olmadığını din derslerinde, fıkıh dersinde evlatlarımıza vermek istiyoruz. 15 Temmuz güncellenen öğretim programlarımızda yer alacak. Sosyal bilgiler dersi öğretim programında demokrasinin kazanımının işlenmesi sırasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ele alınmasını isteyeceğiz.

Yine Türkçe derslerinde Milli Mücadele ve Atatürk temasında konu örneklerinde 15 Temmuz da işlenecek. Anadolu İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretim programlarında, kazanım işlenirken asker uğurlama merasimi konusunda cihat, şehitlik konularında 15  Temmuz’a da atıf yapılması istenilir. Yine orta öğretim çağdaş Türk ve dünya tarihi dersi öğretim programında kazanım Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik ve sosyokültürel gelişmelerin değerlendirildiğinde 27 Mayıs askeri darbesi, darbenin arka planındaki iç ve dış faktörler ile 15 Temmuz darbe girişiminin benzer ve farklı yönlerinin ele alınmasını istiyoruz. Yine çağdaş Türk ve dünya tarihinde FETÖ, Paralel Devlet Yapılanmalarının yapısı amaç ve hedefleriyle 17-25 Aralık 2013 ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ele alınmasını istiyoruz. Yine orta öğretimde Türk dili ve edebiyat dersi öğretim programında destan ve efsane ünitemiz var. Burada ise 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri konusunda öğrencilerin yazı yazması istenecek. Terörün ve terör örgütlerinin PKK, DEAŞ, FETÖ’nün ortaya çıkış nedenleri ile terörü önlemeye yönelik tedbirlere 15 Temmuz 2016 darbe kalkışması örneği üzerine değinilmesini istiyoruz" diye konuştu.


BOYAMA KİTABI>>> TIKLA - BOYA...

http://www.atlikarincam.com/boyama-kitabi/index.htm
Gazete Manşetleri

KELOĞLAN MASALLARI İZLE 
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-1   >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-21    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-2  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-22    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-3  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-23    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-4  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-24    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-5  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-25    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-6  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-26    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-7  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-27    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-8  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-28    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-9  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-29    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-10  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-30    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-11  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-31    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-12  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-32    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-13  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-33    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-14  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-34    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-15  >>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-35    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-16     >>>>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-36    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-17     >>>>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-37    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-18     >>>>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-38    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-19    >>>>>>>>>>>KELOĞLAN MASALLARI İZLE-39    >>>>>>>>>>>
KELOĞLAN MASALLARI İZLE-20    >>>>>>>>>>> 0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret40182
Saat

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Hava Durumu
TV İZLE
Türk İşaret Dili TİD
Türk İşaret Dili Sözlüğü
Gülzıva Bal
İnternet Haberler
SPOR
FİLM & VİDEO İZLE
DuygularOflu Ali -FIKRALAR
arkadaşım max-full izle
Annem Bir Dinazor
Çizgi FilmHababam SınıfıTatildeÇocuk Şarkıları

Yararlı Linkler
Günlük Burçlar
İngilizce-Türkçe
DUYURULAR