• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ozeluzman/
  • https://twitter.com/Ana - Baba Okulu
Videolar-Dersler
Hazırlayan ve Sunan:
Öğretmen- Fatih Adıyaman
FİİLER-2
Site Haritası
Eğitim Evi

Tüm Eğitim Siteleri


Öğretmen Platformu

E-Okul
Radyo & Sohbet
GÜNÜN SÖZÜ
Şans Oyunları
İdeal Kilo Hesaplama
Rüya Tabirleri
Müzik Videoları
Tv İzle & Rady Dinle
Topal Osman Filmi
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve belirtileri

Dikkat eksikliği

 C
iddi bir psikolojik bozukluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmezse ilerleyen dönemde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ruh sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kesinlikle tedavi edilmelidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir?

Başlıca belirti aşırı hareketliliktir. Eller, ayaklar kıpır kıpırdır. Asla bir noktada oturamaz sürekli olarak ayağa kalkıp dolaşır. Oyun oynamada zorlanır ve sık çok konuşur. Sorulan soruları soru tamamlanmadan cevaplar, sıra bekleme tahammülü yoktur, başkalarının sözünü sıklıkla keser.

Dikkat verme sıkıntıları yaşar,

Anlatılan konuları dinlemiyormuş gibi durur,

Okul ödevleri, iş görevlerini tamamlayamaz,

Çaba gerektiren işleri asla yapmaz,

Eşyalarını kaybeder,

Unutkanlık ileri düzeydedir.

Dikkat  eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu türleri

Mental retardasyon

Mental retardasyonu olan çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sık olarak rastlanmaktadır. Ancak Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların çok küçük bir kısmı mental retardedir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, her zeka düzeyi olan çocukta görülebilmektedir. Diğer yandan, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olmadığı halde, kendi kapasitesinin üstünde veya altında bir eğitim alan mental retarde çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu belirtilerine rastlanabilmektedir.

Öğrenme Bozukluğu

Öğrenme bozukluğu olan çocuğun okuma, yazma veya matematik gibi özgül bir alanda zeka düzeyinin altında başarı göstermesidir. Buna karşın Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda, öğrenme ve okul başarısında özgül bir alanda olmaktan çok, genel bir etkilenme söz konusudur.

Manik Depresif Bozukluk

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun belirtileri birbiriyle benzerlikler gösterebilmektedir. Ancak temel farklılık, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’ nun çocukluktan beri var olan ve süreğen bir sorun olması; Manik – Depresif bozukluğun ise , dönemsel özellik göstermesi ve çocukluk veya ergenlik döneminde herhangi bir yaşta başlayabilmesidir.

Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu,

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile çok sık olarak birlikte görülebilmektedir. Ancak, bu bozuklukların tek başlarına görülebildiği durumlar da söz konusudur. Bu bozuklukların belirtileri birbirinden farklıdır.

Karşıt olma bozukluğunun başlıca belirtileri, sinirlilik, tartışmaya yatkınlık, kurallara karşı reddetme, kızdıracak hareketlerin yapılması, yaramazlıklar için başkalarını suçlama, alınganlık ve içine kapanıklık, kincilik ve intikam hissi vardır.
Alıntı Yazı / Teşekkürler

ASPERGER SENDROMU NEDİR?

Asperger sendromu, yaklaşık olarak her 100 kişiden birinde rahatlıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dikkat eksikliği,hiperaktiviteöğrenme bozukluğu, zeka geriliği, kişilik bozukluğu, psikoz gibi farklı tanılar ile ortaya çıkmaktadır. Fakat bu sendromun tanısı yapılamayabilir. Konuşma sorunu olmaması ve zeka düzeyinin normal olması nedeni ile tanının konulması buluğ çağını bulabilir.


Asperger sendromun belirtileri

Sakarlık ve hantallık yanında hafif bir topallama tarzı yürüyüş olabilir. Ses tonunda ayarlama yapma sıkıntıları, konuşurken yüksek ses veya alçak ses ayarı yapılamaz. Konuşurken zamirler yanlış kullanılabilir. Mecazları, atasözlerini, deyimleri, esprileri yanlış anlama ve sözcüklere kendince anlam yükleme vardır. Bazen görmedikçe anlama zorluğu olabilir. Konunun bütününü anlamakta zorlanıp, bir parçasına takılabilirler. Bir kentin telefon numaralarını, latince isimleri hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Yüksek seslerden ve parlak ışıklardan rahatsız olabilirler. Fakat dokunulmaktan hoşlanırlar. Bu sendromu yaşayan kişiler toplum içinde genelde çok fark edilmezler. Fakat, toplum içinde garip ve acayip olarak nitelendirilirler. Asperger sendromu yaşayanlar kendi farklılığının farkındadır. Ergenlik dönemi, genelde aileye bağlı ve bilgisayar başında geçer.  Büyüdükçe ve arkadaşları arasında dışlanmaya başladıkça agresifleşebilir, uyum problemleri yaşanır. Bu nedenle okuldaki başarı düşebilir. Asperger sendromu ile bir arada başlayan, diğer psikolojik sorun takıntı hastalığıdır.  Günlük rutin uygulamalara sıkı sıkı uyma sonucu çatışmalar yaşanabilir. Depresif bir kapanma yaşanabilir. Bu nedenle, çoğu zaman şizofreni teşhisi konulmaktadır. Çünkü bu iki hastalığın da belirtileri hemen hemen birbirine yakındır.

 

Tedavisi

Geneldeasperger sendromu tedavisinde, psikolojik olarak sosyal hayata alıştırmak, duygular, uygun yanıtları verebilmek konusunda çalışılır. Ses tonunu ayarlamak için teknikler verilir. Bu sendromda bağımsız ve tek başına yaşamak için eğitim kesinlikle alınmalıdır. Beraberinde yaşanan psikolojik sorunlar, depresif hareketler, takıntı, dikkat sorunları ilaç tedavisi ile engellenmeye çalışılır.
http://www.mailce.com/asperger-sendromu-nedir.html

  
1417 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret40182
Saat

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Hava Durumu
TV İZLE
Türk İşaret Dili TİD
Türk İşaret Dili Sözlüğü
Gülzıva Bal
İnternet Haberler
SPOR
FİLM & VİDEO İZLE
DuygularOflu Ali -FIKRALAR
arkadaşım max-full izle
Annem Bir Dinazor
Çizgi FilmHababam SınıfıTatildeÇocuk Şarkıları

Yararlı Linkler
Günlük Burçlar
İngilizce-Türkçe
DUYURULAR